Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW


     Dnia 16 maja wszystkie przedszkolaki wybrały się do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Malcu. Na początku wizyty dzieci złożyły strażakom życzenia z okazji ich święta oraz przekazały drobny upominek upamiętniający nasze odwiedziny. Zostaliśmy bardzo życzliwie przywitani  przez osoby pełniące dyżur. Przedszkolaki miały możliwość uzyskania informacji  dotyczącej pracy strażaków, starsze dzieci przypomniały sobie a młodsze nauczyły się jak należy zachować się w razie pożaru oraz na jakie numery alarmowe dzwonić w razie wypadku. Oprócz tego dowiedziały się także, jakie niebezpieczeństwa może nieść za sobą ogień. Strażacy pokazali nam też swoje wyposażenie i ubranie ochronne. Dzieci miały również możliwość obejrzenia wozu strażackiego od wewnątrz. Na koniec wizyty czekał na nich słodki poczęstunek. Wycieczka była jak najbardziej udana, a przedszkolaki na pewno zapamiętają ją na długo.

DZIEŃ JAPOŃSKI


    Dnia 25 maja będziemy obchodzić w naszym przedszkolu DZIEŃ JAPOŃSKI. W tym dniu dzieci będą miały niecodzienną okazję na odkrywanie japońskich tradycji i poznawanie kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. W tym dniu królować będzie kolor biały, czerwony i różowy. Chętne dzieci prosimy o przyniesienie przedmiotów związanych z tym krajem. Zapraszamy do wspólnej zabawy!INFORMACJA DLA RODZICÓW
Słoneczne i ciepłe dni zachęcają do wyjścia na dwór.
Bardzo prosimy o zakładanie dzieciom lekkich okryć głowy
i o ubieranie ich na tzw. cebulkę.

DZIEŃ HISZPAŃSKI


      Dnia 18 kwietnia dzieci z naszego przedszkola przeniosły się na jeden dzień do słonecznej Hiszpanii – kraju corridy i flamenco. Chętne dzieci zaprezentowały przywiezione z tego kraju pamiątki. Oglądaliśmy albumy, ilustracje przedstawiające zwyczaje i znane miejsca w Hiszpanii. Dzieci dowiedziały się jak wygląda flaga Hiszpanii, z jakimi państwami graniczy, czym jest hiszpańska corrida, jak tańczy się flamenco oraz kim jest Zorro. Na koniec dnia, dzieci mogły zaprezentować swoje zdolności plastyczne – pokolorować hiszpańskie symbole lub stworzyć własny hiszpański wachlarz.
 


ŚWIĄTECZNE WARSZTATY KULINARNE


   Za nami kolejne w świątecznym nastroju zajęcia kulinarne. Zgodnie z tradycją wszystko kręciło się wokół jajka. Dzieci przygotowały wielkanocne jajka, faszerowane twarożkiem i koperkiem. Najpierw każdy musiał samodzielnie obrać swoje jajko, a potem już wspólnie przygotowaliśmy pyszny farsz. Na zakończenie odwiedził nas Wielkanocny Zajączek ze słodką niespodzianką.POWITANIE WIOSNY


     Przyjście wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca do życia przyroda. W naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się kilka dni wcześniej. Zmieniła się dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną. W salach zazieleniły się kąciki przyrody. Nie zabrakło również prac plastycznych dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny.

Dnia 21 marca dzieci zebrały się przed przedszkolem i rozpoczęły marsz ku wiośnie, oczywiście z Marzanną na honorowym miejscu. Za pomocą piosenek i wierszy prosiliśmy wiosnę aby już do nas przybyła. Dzieci symbolicznie dokonały utopienia Marzanny wesoło krzycząc pożegnalne hasła, a do przedszkola wróciliśmy z zielonym Gaikiem.


DZIEŃ IRLANDZKI W PRZEDSZKOLU


     Dnia 15 marca przedszkolaki podczas zajęć poznały legendę o Św. Patryku – patronie Irlandii oraz symbole i zwyczaje związane z tym świętem. Dominującym kolorem tego dnia był zielony nawiązujący do trawiastego krajobrazu Irlandii i symbolizujący koniczynę. Odbyły się zabawy przy irlandzkiej muzyce, działania plastyczne, a także nie zabrakło sesji zdjęciowej w masce skrzata irlandzkiego. W tym dniu dzieci również utrwalały i poznawały nowe słownictwo w języku angielskim.
ZIELONY OGRÓDEK U MALUSZKÓW


     Dzieci z najmłodszej grupy "Kangurków" postanowiły przyspieszyć wiosnę zakładając w sali zielony ogródek. Na zajęciach na przykładzie opowiadania pt. "O żółtym tulipanie", dzieci dowiedziały się, czego rośliny potrzebują do prawidłowego wzrostu. Następnie przedszkolaki oglądały różne rodzaje nasion, określały ich wielkość, kolor i kształt. Do przygotowanych doniczek z ziemią siały nasiona m.in. pietruszki, rzeżuchy, kopru oraz założyły hodowlę fasoli i cebuli. Oczywiście wszystko zostało dokładnie podlane i umieszczone w kąciku przyrody. Teraz przedszkolaki samodzielnie będą opiekować się roślinami.


SENIORZY KONTRA PRZEDSZKOLAKI


      Dnia 8 lutego w Domu Ludowym w Malcu odbyło się spotkanie łączące pokolenia. Dzieci z naszego Przedszkola wraz z członkami Związku Emerytów "Wrzos" z Malca zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne na miejscowej scenie. Na zakończenie seniorzy wdzięczni za wspólne występy obdarowali dzieci słodyczami.


     Dnia 28 lutego w ramach projektu „Zwiedzamy Świat” wybraliśmy się w podróż do kolejnego kraju jakim był Egipt. W klimat zwiedzanego państwa zostaliśmy wprowadzeni już od wejścia. W specjalnie na tą okazję przygotowanym kąciku mogliśmy podziwiać pamiątki. Każda z grup miała  możliwość poznania kultury Egiptu, jego położenia, hymnu oraz charakterystycznego pisma. Nasz przewodnik przygotował zadania jakimi było zrobienie paszportów, wybudowanie piramidy oraz stworzenie mumii. Korytarz przedszkolny został ozdobiony pięknymi pracami odzwierciedlającymi poznawane państwo. Na obiad kucharki przygotowały dla dzieci niespodziankę, jaką była shoarma, czyli najbardziej znana nam potrawa pochodząca z Egiptu.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, a przedszkolaków zapraszamy do zwiedzania kolejnych krajów.

RYTMIKA W PRZEDSZKOLU


    Podczas zajęć rytmicznych prowadzonych w naszym przedszkolu wykorzystywane są elementy gimnastyczne, muzyczne oraz rytmiczne, które usprawniają całe ciało. Dzieci kształcą wrażliwość na bodźce dźwiękowe i twórczo wykorzystują naturalną potrzebę ruchu. Zabawy rytmiczne wpływają stymulująco na wiele aspektów rozwoju dziecka.

INFORMACJA DLA RODZICÓW


   Drodzy Rodzice, prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci. W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby.

WALENTYNKOWE ZAJĘCIA KULINARNE    Tradycyjnie 14 lutego nasi Mali Kucharze obchodzili święto zakochanych. W tym dniu na tą okazje przygotowali walentynkowy deser dla swoich ukochanych osób. Tym razem dzieci przygotowały serduszka z galaretek zatopione w słodkim mleczku i udekorowane owocami. Było bardzo romantycznie.
KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW


  Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez wszystkie dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w naszym Przedszkolu dnia 6 lutego.

Sale przedszkolne wyglądały bajecznie i kolorowo, przystrojone kolorowymi łańcuchami, serpentynami i balonami. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała wszystkich do tańca. Dzieci z wielką ochotą uczestniczyły we wspólnych zabawach i konkursach. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w przedszkolnej Galerii!


WYSTĘP Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA


Kochana babciu i dziadku – zacznę zwyczajnie

Że z Wami w domu zawsze jest fajnie:

I w deszczu, i w słotę, w smutku, w radości,

Wspierasz i uczysz życia w miłości.

Dzisiaj za wszystko chcemy Wam podziękować

I skromne różyczki Wam podarować.

 

  Dnia 27 stycznia 2018 roku dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Pod Dębami" w Malcu  zaprosiły do Domu Kultury w Kętach swoich dziadków i babcie na program artystyczny przygotowany wspólnie ze swoimi paniami z okazji ich święta.

Przedstawienie rozpoczęliśmy od przypomnienia wiersza Władysława Bełzy pt. „Katechizm” nawiązując do Jubileuszu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Następnie Bolek, Lolek i Tola zaprosili nas w podróż dookoła świata. Razem z dziećmi zwiedziliśmy tanecznym krokiem Japonię, Hiszpanię, Meksyk, Izrael i Rosję, aby na końcu wrócić do kraju ojczystego.

Występ oglądali babcie, dziadkowie, rodzice oraz zaproszeni goście.WARSZTATY KULINARNE


    Dnia 24 stycznia nasi Mali Kucharze specjalizowali się w słodkich niespodziankach. Tym razem przygotowali piankowe słodkości, zamaczane w mlecznej czekoladzie i kolorowych cukiereczkach, które wyśmienicie pasują na bal karnawałowy lub na przyjęcie urodzinowe. Nie zabrakło także zimowego akcentu którym był bałwanek "ulepiony" z pianek, paluszków, żelek i słodkiej czekolady. Mniam, mniam – było baardzo słodko.CZUJNIK STĘŻENIA PYŁÓW


   Na drzwiach przedszkola został umieszczony czujnik stężenia pyłów, dzięki któremu będziemy mogli na bieżąco monitorować jakość powietrza w naszej okolicy. Więcej informacji dostępnych jest na stronie looko2.com.
Oprócz monitoringu online o stanie jakości powietrza będą informować nas kolorowe diody przy wejściu do placówki.POZNAJEMY KRAJE - ROSJA

     

     Aby być prawdziwym Europejczykiem, już od najmłodszych lat dzieci powinny poznawać inne kraje, ich kulturę i tradycje. Dnia 16 stycznia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Rosyjski. Dzieci ubrane w barwy rosyjskiej flagi wybrały się w podróż do pięknego kraju jakim jest Rosja. Już od samego rana w przedszkolu rozbrzmiewała rosyjska muzyka, która wprowadziła nas w klimaty tego dnia. Dzieci zapoznały się z tradycją, kulturą rosyjską. Poznały położenie państwa na mapie, stolicę, flagę, hymn oraz stroje ludowe Rosji. Obejrzały ilustracje przedstawiające najciekawsze budowle Moskwy oraz zabytki tego kraju. Poznały kilka zwrotów w języku rosyjskim. Każda z grup wytrwale ćwiczyła podstawowe kroki tańca narodowego jakim jest Kazaczok. W zorganizowanym na korytarzu „kąciku rosyjskim” nasze przedszkolaki mogły podziwiać autentyczny rosyjski samowar oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem piękne, kolorowe rosyjskie Matrioszki. Tego dnia nie mogło zabraknąć rosyjskich bajek takich jak: "Wilk i zając”,„Kiwaczek”, ”Masza i niedźwiedź” oraz teatrzyku o ożywionym chlebku pt.”Kołobok”. Każda z grup wykonała prace plastyczne które ozdobiły nasz przedszkolny korytarz.Po pracowitych zajęciach przyszedł czas na pożywny posiłek. Tym razem kuchnia zaserwowała dzieciom rosyjskie danie Boef Strogonow. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
PODZIĘKOWANIA
PODZIĘKOWANIA"Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka"
Ks. Mieczysław Maliński

   
     Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne
Niepublicznego Przedszkola "Pod Dębami" w Malcu
składają serdeczne podziękowania
wszystkim, którzy zaangażowali się
w akcję charytatywną na rzecz dzieci
z oddziału onkologicznego w Krakowie - Prokocimiu.
Dziękujemy za wrażliwości
oraz bezinteresowną chęć czynienia dobra.
Ofiarowana pomoc jest dowodem serdeczności,
współczucia oraz ludzkiej solidarności.
ZIELONE PRZEDSZKOLE NA WYSPIE KOS


    Wyjazdy na zielone przedszkole stały się już tradycją naszego przedszkola. W tym roku rodzice razem z dziećmi odpoczywali na greckiej wyspie Kos. Podczas pobytu dzieci miały możliwość brać udział w zajęciach organizowanych przez opiekunów z naszego przedszkola oraz animatorów. Spędziliśmy czas bardzo aktywnie i bawiliśmy się rewelacyjnie. Zapraszamy już za rok! Więcej zdjęć w przedszkolnej galerii.